Pračky Bauknecht
Bauknecht je německý výrobce spotřebičů do domácnosti s historií dlouhou přes 100 let. Od roku 1989 Bauknecht patří pod společnost Whirlpool Corporation a do nabídky přidali špičkové pračky. Portfolio dnes zahrnuje celou řadu bílé techniky, kromě praček tak doporučujeme jsou sušičky, myčky, sporáky, varné desky, trouby, digestoře, mikrovlnky, lednice a další spotřebiče Bauknecht.
Jak vybrat pračku?
Pračka je nedílnou součástí našich domácnosti. Vybrat tu pravou však není tak jednoduché, jelikož jsou mezi jednotlivými modely a značkami velké rozdíly. Zvažte všechny podstatné parametry, od možností svého prostoru přes spotřebu pračky až po dodatečné funkce, které zjednoduší používání.
- Přední nebo vrchní plnění
- Spotřeba vody a energie
- Kombinace se sušičkou
- Kapacita a rozměry
- Ovládání pračky
- Speciální funkce
- Hlučnost pračky
Pračka s předním nebo s vrchním plněním?
Jako první je třeba se rozhodnout, jestli chcete pračku s vrchním nebo předním plněním. Způsob plnění nemá vliv na kvalitu praní a výběr záleží jen na vašich preferencích.
Kdy zvolit pračku s předním plněním?
- Možnost objemnějšího válce a praní většího množství prádla naráz
- Širší nabídka na trhu – od standardních přes úzké až po vestavné pračky
- Možnost postavit na sebe pračku a sušičku
- Snadný přesun prádla z koše do bubnu
Kdy zvolit pračku s vrchním plněním?
- Mají menší rozměry než pračky s předním plněním se srovnatelnými parametry
- Odpadá potřeba prostoru na manipulaci před pračkou
- Pohodlné vyndavání prádla bez nutnosti ohýbat se
- V nabídce spíše pračky s malým objemem válce
Energetická třída pračky
Ceny energií neustále šplhají nahoru a úsporné spotřebiče šetří nejen naši peněženku, ale i planetu. Při výběru proto sledujte energetickou třídu pračky – veškeré informace najdete na energetickém štítku, který je jednotný v rámci celé EU. Platí sedmistupňová stupnice A až G, přičemž A je nejúspornější třída energetické účinnosti a G je nejméně účinná třída. Energetická třída se odvíjí od indexu energetické účinnosti, do kterého je zahrnutá spotřeba energie a další faktory.
V případě praček je do vyhodnocení energetické třídy zahrnuta:
- Spotřeba elektřiny
- Účinnost odstřeďování
- Hlučnost během pracího cyklu
- Spotřeba vody na jeden prací cyklus
- Délka programu v závislosti na velikosti
- Maximální kapacita v režimu ECO
- Trvání pracího cyklu v režimu ECO
Kombinované pračky se sušičkou
Nemáte doma dostatek prostoru na sušení prádla na vzduchu nebo jednoduše upřednostňujete sušičku, ale nemáte dostatek prostoru na dva spotřebiče? Zvolte praktickou kombinaci pračky a sušičky, která ušetří místo i peníze. Kapacita pračky na sušení je však zpravidla poloviční než na praní a je nutné oželet některé speciální funkce. Jestli však potřebujete ušetřit místo, jedná se o ideální variantu.
Kapacita a rozměry pračky
Podle svých prostorových možností a nároků je třeba vybrat vhodné rozměry a kapacitu pračky. V nabídce najdete jak úzké pračky s hloubkou pouhých 30 cm, tak pračky s kapacitou nad 10 kg, vhodné zejména pro velké rodiny. Při výběru nezapomeňte, že buben byste nikdy neměli kompletně naplnit – aby se prádlo dobře vypralo a nebylo pomačkané, vždy je třeba nechat volné místo. To platí dvojnásob u sušičky/pračky se sušičkou.
Ovládání pračky
Co se ovládání pračky týče, na výběr máte manuální, automatické a chytré pračky. Manuální pračky jsou nejlevnější, ale jejich ovládání není příliš intuitivní. Chytré pračky naopak nabízí nejsnazší ovládání, ale také vyšší cenovku.
Pračky s manuálním ovládáním
Na levnějších modelech praček najdete několik manuálních koleček, jejichž pomocí postupně nastavíte prací cyklus, teplotu vody a intenzitu ždímání. Hlavní nevýhodou těchto praček je, že je snadné na nich nastavit příliš vysoké otáčky nebo vysokou teplotu, která může poničit prádlo.
Automatické pračky
Ovládání automatických praček je intuitivnější. Obvykle jsou vybavené displejem nebo informačními diodami a na základě vybraného programu je možné nastavit jen určitou teplotu a rychlost otáček ždímání. Díky tomu je nižší risk poničení prádla při praní a nastavení většinou zvládnou i ti, kteří stojí u pračky poprvé v životě. Díky displeji máte také přehled o době praní a snáze si naplánujete potřebný čas.
Chytré pračky
Chytré pračky, stejně jako ostatní chytré spotřebiče do domácnosti, vám zjednoduší život. Kromě toho, že stejně jako automatické pračky umí pohlídat správné nastavení teploty a otáček vzhledem k očekávanému materiálu pro daný program, nabízí i další funkce. Díky propojení s aplikací ve vašem telefonu nebo tabletu je možné precizně nastavit program pro každé praní, zapnout pračku na dálku a získat praktické tipy na praní. Špičkové modely si navíc samy dávkují prací prášek a aviváž a uzpůsobí délku praní množství a míře znečištění oblečení.
Speciální funkce pračky
Většina praček praček je dnes vybavená řadou celou řadou funkcí. Mezi základní funkce patří například odložený start, dětská pojistka nebo funkce AquaStop bráníci úniku vody z hadice. Moderní pračky však mohou být vybavené dalšími funkcemi, které zjednoduší praní prádla. Jedná se například o:
- Snadné žehlení: Program s párou, která zajistí minimálně zmačkané prádlo
- Deštivý den: Program s výkonnějším ždímáním pro rychlejší schnutí prádla
- Odolné skvrny: Program, který pomůže s odstraněním odolných skvrn
- Automatické dávkování: pračka odměří potřebný prací gel a aviváž
- Parní praní: program pro likvidaci bakterií a alergenů horkou párou
- Tichý program: Program s nižší hlučností, vhodný i na noční praní
- Automatický program: Pračka sama zjistí, jaký program je ideální
- Mini Load: program pro rychlé a úsporné praní pár kusů oblečení
- Rychlé praní: program pro extra rychlé praní klasické várky
Různí výrobci mají pro jednotlivé programy specifické názvy.
Hlučnost pračky
Proč byste měli poslouchat otravný zvuk pračky, když to není potřeba? Nemodernější pračky se mohou při praní dostat na úroveň hlasitosti do 50 dB, což znamená, že je sotva slyšíte. Naopak ty nejhlučnější pračky dosahují hlasitosti i 70 dB.
Tip: Decibely, tedy hodnota hlučnosti, nejsou lineární. Rozdíl mezi 60 a 70 db je proto větší než rozdíl mezi 50 a 60 dB.